کد خبر : 1510
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۲
-

یادداشت

بیتا اختیاری

صرفه جویی در مصرف آب نیازمند مشارکت همگانی است

صرفه جویی در مصرف آب نیازمند مشارکت همگانی است
مصرف آب مطابق الگوی مصرف و جلوگیری از هدررفت آن، می تواند جایگزین کمبود منابع تامین آب باشد، یکی از فعالیت های عمده که همیشه مورد تاکید شرکت های آب و فاضلاب است، مدیریت مصرف با هدف کنترل و کاهش مصارف غیرضروری است.

صرفه جویی در مصرف آب، نیازمند مشارکت همگانی مردم است، در راستای ترویج فرهنگ صرفه جویی مصرف آب، برنامه ها ی فرهنگی و آموزشی مختلفی درایام مختلف سال از جمله تابستان از سوی شرکت آب و فاضلاب اجرا می شود.

برنامه های پیش بینی شده از سوی متولیان تهیه و توزیع آب  زمانی اثربخش است که مردم نیز با رعایت الگوی صحیح مصرف آب، از اسراف پرهیز و با صرفه جویی در مصرف این ماده ی حیات بخش، فرصت استفاده از آب را برای نسل های آینده نیز فراهم کنند.

با توجه به اینکه کشور ایران، از جمله کشورهای پهناور دنیاست و نیاز به آب شیرین در بخش های گوناگون، از جمله کشاورزی بسیار فراوان است، استفاده بهینه از آب، موجب بهره مندی از فعالیت های اقتصادی مناسب و ساماندهی اقتصاد کشور می شود.

با مصرف درست و بهینه آب و هدایت آن به بخش کشاورزی، می توان بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز کشور را تأمین کرد تا نیازمند واردات از کشورهای دیگر نبود.
آب در پیدایش طراوت و شادابی محیط نقش مؤثری دارد و با صرفه جویی می توان هزینه های مربوط به تصفیه آن را صرف آبرسانی به مناطقی کرد که دچار کمبود آب هستند.

مصرف آب به طور مطابق الگوی مصرف و جلوگیری از هدر رفت آن، می تواند تا حدی جایگزین کمبود منابع تامین آب باشد، یکی از فعالیت های عمده که همیشه مورد تاکید شرکت‌های آب و فاضلاب قرارگرفته، مدیریت مصرف با هدف کنترل و کاهش مصارف‌غیرضروری است.

با توجه به افت آب های زیر زمینی که طی سالها جمع آوری شده و افزایش عمق چاه ها در برخی از مناطق شهری و روستایی به بالای ۳۰۰ متر و مشکلات بهره برداری از اینگونه چاه ها، لذا باید با فرهنگ سازی بحث مدیریت مصرف از طرق مختلف جدی گرفته شود که همکاری تمامی اقشار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

میتوان در مدیریت مصرف استفاده از شیرهای اهرمی استفاده از مخزن ذخیره با حجم ۲۵۰ لیتر به ازای هر واحد مسکونی و پمپ ( به جای پمپ مستقیم به شبکه) سرکشی مرتب به کولرهای آبی و کنترل نشت آب از آن و گزارش استفاده غیر مجاز از آب را از جمله موضوعات قابل توجه مشترکین در این ارتباط نام برد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.