شماره : 1589
۹ / ۴ / ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰

سرپرست اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس آذربایجان غربی:؛

طرح مدرسه‌سازی «آجربه آجر» در آذربایجان غربی اجرا می شود

سرپرست اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس آذربایجان غربی گفت: طرح «آجربه آجر» به عنوان یک چالش جدید می تواند سهم به سزایی در رفع مشکلات فضاهای آموزش استان داشته باشد. ؛

علی مناف زاده در گفت‌وگو با ارومیه نیوز بیان کرد:طرح «آجر به آجر» با هدف گسترش و توسعه مدرسه‌سازی و با دستور وزیر آموزش و پرورش، به ‌منظور حضور خیرینی با توان مالی اندک برای سهیم شدن در مدرسه سازی ایجاد شده است

وی تصریح کرد: آحاد جامعه با هر میزان درآمد و در هر سطح و طبقه‌ای می‌توانند با مشارکت در طرح «آجر به آجر» و تنها با خرید و اهدای یک آجر در مدرسه‌سازی سهیم شوند تا علاوه بر رفع مشکلات فضاهای آموزشی استان هیچ‌دانش‌آموزی از تحصیل جانماند و بتواند در  مدارس باکیفیت و با امکانات تحصیل کند.

مناف زاده خاطرنشان کرد: در واقع می‌توان گفت که طرح آجر به آجر اقدامی عملی برای تکمیل کردن پروژه‌های آموزشی و ساخت مدارس است تا امکان حضور افراد بیشتری را در اقدام نیکوی مدرسه سازی با یاری افرادی که توان مالی تامین هزینه کامل برای احداث یک مدرسه را ندارند اما با کمک‌های اندک می‌خواهند در این کار خیر سهیم شوند، فراهم کند.

وی ادامه داد: در گذشته بیشتر خیران مدرسه ساز افرادی بودند که از نظر مالی توانایی ساخت یک مدرسه را داشتند اما طرح آجر به آجر می تواند باعث جمع شدن ریال به ریال از افرادی می شود که تمکن مالی بالایی ندارند اما علاقمند به سهیم شدن در ساخت مدرسه و رفاه دانش‌آموزان کشور هستند و به عبارت دیگر، اجرای کمپین آجر به آجر  می‌تواند نقش مهمی در جذب بیشتر کمک‌های مردمی در امر ساخت و ساز مدارس داشته باشد.

سرپرست اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس آذربایجان غربی گفت: در این راستا وزارت آموزش و پرورش به منظور آگاهی رسانی بیشتر درباره این طرح از میان هنرمندان و ورزشکاران ملی به عنوان افراد دارای اعتبار و محبوبیت نزد مردم را به عنوان سفیران مدرسه ساز انتخاب می‌کند.

ثبت شده در سایت ارومیه نیوز | اخبار ارومیه و آذربایجان غربی طی شماره 1589 توسط بیتا اختیاری و در روز دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۰:۲۳
© Copyright 2020 http://urmiianews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1586
۹ / ۴ / ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱

فرمانده انتظامی آذربایجان غربی:؛

کلاهبردار میلیاردی فضای مجازی توسط پلیس فتا در آذربایجان غربی دستگیر شد

فرمانده انتظامی آذربایجان غربی از دستگیری کلاهبردار میلیاردی در استان خبر داد؛

سردار مسعود خرم نیا در گفت‌وگو با ارومیه نیوز اظهار داشت: در پی وصول چندین فقره شکایت مبنی بر برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب های مختلف مراتب به صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس فتا استان آذربایجان غربی قرار گرفت.

وی افزود: پس از یکسری عملیات سایبری و فنی، پلیس فتا موفق به شناسایی محل اختفای این فرد در یکی از شهرستان های استان همجوار، شناسایی و پس از هماهنگی با مراجع قضایی اکیپی از کارشناسان زبده این پلیس اعزام و متهم را دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: متهم طی تماس تلفنی با شهروندان به بهانه برنده شدن در قرعه کشی کد فعالسازی ورود به سامانه بانکداری الکترونیک آنها را دریافت و پس از ورود به سامانه مذکور اقدام به برداشت وجه از حساب بانکی مالباختگان می کرد.

خرم نیا اظهار داشت: متهم در ابتدا منکر بزه ارتکابی شده ولی با ارائه ادله و مستندات به بزه خود، برداشت غیرمجاز از کارت‌های بانکی مختلف به ارزش ۳میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال این اعتراف کرد.

وی با اشاره به اینکه متهم دستگیر و پس از تشکیل پرونده مقدماتی تحویل مراجع قضائی شد، تصریح کرد: به هیچ وجه به تماس‌های تلفنی یا ارسال پیامک مبنی بر برنده شدن در قرعه کشی ترتیب اثر داده نشود، هیچگاه کدهای فعال سازی واصله از طریق پیامک را در اختیار دیگران ندهید.

خرم نیا یادآور شد: جهت اطلاع و اطمینان از برنده شدن به سازمان مربوطه مراجعه حضوری صورت گیرد و شهروندان به این نکته توجه کنند اعتماد بیجا در فضای مجازی باعث ایجاد ضررهای مادی و معنوی می شود.

ثبت شده در سایت ارومیه نیوز | اخبار ارومیه و آذربایجان غربی طی شماره 1586 توسط بیتا اختیاری و در روز ساعت ۱۴:۳۱:۲۵
© Copyright 2020 http://urmiianews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1583
۹ / ۴ / ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵

مژدهی خبر داد:؛

افزایش کرایه های حمل و نقل عمومی در ارومیه

رئیس سازمان حمل و نقل و بار و مسافر شهرداری ارومیه گفت: از امروز نرخ جدید کرایه تاکسی و اتوبوس در شهر ارومیه ابلاغ شده و افزایش می‌یابد.؛

مهدی مژدهی‌فر در گفت‌وگو با ارومبه نیوزاظهار کرد: افزایش نرخ کرایه وسایل حمل و نقل عمومی مانند تاکسی و اتوبوس که باید در سال ۹۹ رخ می‌داد، پس از طی مراحل قانونی امروز توسط معاونت سازمان حمل و نقل و بار و مسافر به رانندگان تاکسی و اتوبوس ابلاغ می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به نرخ تورم که به‌صورت سالانه تعریف می‌شودو افزایش نرخ وسایل یدکی خودرو، امسال نیز شاهد افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی نرخ کرایه‌های وسایط حمل و نقل عمومی خواهیم شد.

وی افزود: تاکنون ۲۵ نفر از رانندگان تاکسی و پنج نفر از رانندگان اتوبوس شهر ارومیه مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند.
رئیس سازمان حمل و نقل و بار و مسافر شهرداری ارومیه با اشاره به حمایت سازمان حمل و نقل شهرداری ارومیه از رانندگانی که به سبب شیوع کرونا دچار مشکلات اقتصادی شده‌اند بیان کرد: تاکنون بسته کمک معیشتی ۳۰۰ هزار تومانی در اختیار آنان قرار گرفته و رانندگان مبتلا به ویروس کرونا نیز از طریق بانک سینا مبلغ دو میلیون تومان وام گرفته‌اند.

مژدهی‌فر از وام یک میلیون تومانی بلاعوض به رانندگان اتوبوس خبر داد و گفت: تمامی رانندگان تاکسی و اتوبوس که دارای بیمه تامین اجتماعی هستند می‌توانند با مراجعه به سایت رفاه، برای وام ۶ میلیون تومانی ثبت نام کنند.

ثبت شده در سایت ارومیه نیوز | اخبار ارومیه و آذربایجان غربی طی شماره 1583 توسط بیتا اختیاری و در روز ساعت ۱۴:۲۵:۰۶
© Copyright 2020 http://urmiianews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1580
۹ / ۴ / ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:؛

آغاز برداشت ۲۲۸ تن میوه توت درختی در آذربایجان غربی

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: برداشت توت درختی به میزان 228 تن از سطح 39 هکتار ازتوتستانهای استان آغاز شد.؛

به گزارش ارومیه نیوز، عزیز امانی با بیان این مطلب افزود: سطح باغ های توت استان ۳۹ هکتاراست که عمدتا در شهرستان های ارومیه و خوی و به صورت حاشیه کاری و پراکنده در سایر شهرستانها واقع شده است .
وی بیان کرد: بخشی از این میوه به صورت تازه خوری مصرف می شود و برای مصارف زمستان نیز آن را خشک کرده و مانند کشمش استفاده می کنند.

امانی اظهار کرد: از گذشته نه چندان دور این میوه به صورت خشک در سبد خشکبار مردم استان بوده و همراه بسیاری از بیماران دارای دیابت در کنار چای از این میوه استفاده کرده اند.

وی ادامه داد: توت سفید، توت قرمز و شاه توت از انواع توتهای درختی موجود در استان هستند که در این میان توت خوی به علت دانه درشت بودن و داشتن قند بالا در بازار از مشتریان خاصی برخوردار است.
به گزارش ایلنا، توت میوه ای آبدار، ریز، شیرین، و سرشار از املاح معدنی، مواد چربی و ویتامین های A و C می باشد.
قند موجود در توت سفید برای کسانی که مبتلا به مرض قند می باشند ضرری در پی نداشته و اغلب استفاده از آن به صورت خشک به جای قند سفید مصنوعی به همراه چای توصیه و استفاده می شود.
از خواص توت به ملین بودن، سهل کردن جریان ادرار می توان اشاره کرد، جوشانده برگ آن با برگ انگور جهت رنگ مو، ضماد کوبیده برگ با روغن زیتون برای درمان سوختگی از دیگر خواص این میوه است.

ثبت شده در سایت ارومیه نیوز | اخبار ارومیه و آذربایجان غربی طی شماره 1580 توسط بیتا اختیاری و در روز ساعت ۱۴:۱۹:۳۱
© Copyright 2020 http://urmiianews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1576
۸ / ۴ / ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۴

سرپرست جهاد کشاورزی ارومیه:؛

۱۸ هزار هکتار از مزارع غلات علیه سن گندم در ارومیه آفت زدایی شدند

سرپرست جهاد کشاورزی ارومیه گفت: ۱۸ هزار هکتار از مزارع غلات در دو مرحله سن مادر و پوره آفت زدایی شد. ؛

محمود سپهر فر در گفت‌وگو با ارومیه نیوزبیان کرد: مبارزه با سن گندم از اواخر فروردین ماه سال جاری در شهرستان ارومیه آغاز و تا اوایل تیر ماه ادامه داشت.

وی تصریح کرد: از این مقدار ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار سطح مبارزه با سن مادر و۱۲ هزار و ۹۸۰ هکتار سطح مبارزه با پوره این آفت می باشد.

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه ضمن اشاره به اهمیت کنترل سن گندم تاکید داشت: سن غلات از مهمترین آفات مزارع گندم و جو می باشد و از برگ، جوانه، ساقه، سنبله و دانه های گندم و جو تغذیه کرده و به مزارع خسارت می زند و این آفت با تغذیه از گندم و جو در مراحل مختلف رویشی موجب کاهش عملکرد (خسارت کمی) و از بین بردن خاصیت نانوایی (خسارت کیفی) می شود.

وی در رابطه با اقدامات این مدیریت برای کاهش درصد سن زدگی و افزایش کیفیت گندم تولیدی گفت: پایش و رصد حشره در طول مدت رشدی گندم، آموزش و توصیه فنی و کارشناسی زمان مناسب کنترل و نظارت در زمان و نحوه اجرای مقابله با آفت از جمله اقدامات واحد حفظ نباتات شهرستان و شبکه مراقبت آفت در مراکز ۱۱ گانه جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه بوده است.

سرپرست جهاد کشاورزی ارومیه اعلام کرد: علف های هرز یکی دیگر از عوامل کاهنده عملکرد محصولات کشاورزی هستند که باید در جهت کنترل آنها مبارزه موثر و به موقع انجام گردد و عملیات مبارزه با علف های هرز مزارع گندم و جو شهرستان ارومیه در سال زراعی جاری در  ۲۴ هزار هکتار صورت گرفته است.

به گزارش ایلنا امسال ۴۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان ارومیه به کشت گندم اختصاص یافته و پیش بینی می شود ۶۹ هزار تن گندم تولید و برداشت شود.

ثبت شده در سایت ارومیه نیوز | اخبار ارومیه و آذربایجان غربی طی شماره 1576 توسط بیتا اختیاری و در روز یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۴:۳۱
© Copyright 2020 http://urmiianews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1573
۸ / ۴ / ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۹

علی اکبر گروسی:؛

حمایت قاطع دستگاه قضایی آذربایجان غربی از واحدهای تولیدی استان

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی از حمایت قاطعانه دستگاه قضایی استان از واحد های تولیدی خبر داد؛

علی اکبر گرو۰سی در گفتگو با ارومیه نیوز،،اظهار کرد: دستگاه قضایی استان حمایت خود از واحد های تولیدی به جهت رونق تولید و تحقق شعار جهش تولید اعلام می دارد.

گروسی ادامه داد: واحدهای تولیدی موفق نه تنها باید با قدرت و همت بالا به کار خود ادامه دهند باید در فکر جهش تولید هم باشند چرا که اتفاق افتادن جهش تولید به معنی شکوفایی اقتصاد داخلی و اتکاء به تولید داخل و راهکاری مهم و اساسی در رفع وابستگی به اقتصاد بیرونی و مقابله با تحریم های ظالمانه غرب است.

رئیس کل دادگستری استان ابراز امیدواری کرد چنانچه واحدهای تولیدی موفق بتوانند ضمن ادامه کار معمولی خود به توسعه و افزایش روند روبه رشد خود در تولید و کسب و کار و خصوصاً جذب نیروی کار عمل کنند کمک شایانی به اقتصاد استان و نیز رفع معضل بیکاری نموده اند، بدین منظور دستگاه قضایی استان حمایت قاطع خود را برای رفع هرگونه مشکل نارسایی در همه واحدهای تولیدی اعلام می کند.

گروسی از صاحبان تولید و کارگاهها و بنگاههای اقتصادی خرد و کلان استان خواست دستگاه قضایی را در کنار خود ببینند و برای تحقق شعار جهش تولید با تمام وجود پای کار بیایند و مسئولین اجرایی و قضایی استان هم از ایشان حمایت لازم را بنمایند.

ثبت شده در سایت ارومیه نیوز | اخبار ارومیه و آذربایجان غربی طی شماره 1573 توسط بیتا اختیاری و در روز ساعت ۱۷:۴۹:۲۳
© Copyright 2020 http://urmiianews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1570
۸ / ۴ / ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵

مدیر عامل شرکت توزیع برق آذربایجان غربی:؛

شناسایی ۸ هزار انشعاب غیر مجاز برق در آذربایجان غربی

مدیر عامل شرکت توزیع برق آذربایجان غربی از شناسایی ۸ هزار انعشاب غیر مجاز در استان خبر داد؛

به گزارش ارومیه نیوز اکبر حسن بکلو در جمع خبرنگاران بیان کرد:میانگین پرت مصرف برق در کشور ۹.۶۸ است و در استان ما به ۱۰.۹ است که ۲ درصد آن مربوط به انشعاب های غیر مجاز می باشد.

حسن بکلو با بیان اینکه در ۲ ماهه نخست سال شاهد رشد۱۰ درصدی برق در استان بودیم افزود: در جهت کاهش مصرف برق برای کسانی که در مدیریت و صرفه جویی مصرف برق اقدام کنند طرح های تشویقی اجرا خواهد شد

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی افزود: یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان پاداش در سال گذشته به کشاورزانی که با شرکت توزیع نیروی برق در راستای صرفه جویی مصرف برق همکاری داشتند اهدا شد.

حسن بگلو در ادامه با اشاره به اینکه ۲۷ هزار کیلومتر شبکه برق در سطح استان وجود دارد تصریح کرد:مردم باید در صورت روشن ماندن معابر و یا وجود مشکلی جهت اطلاع با سامانه ۱۲۱ تماس بگیرند

وی با اشاره با شیوع ویروس کرونا و ارائه خدمات شرکت برق استان گفت:۱۰۰ درصد خدمات مشترکان غیر حضوری بوده و تمامی ۲۸ خدمت از طریق خدمات غیر حضوری انجام میگیرد.

ثبت شده در سایت ارومیه نیوز | اخبار ارومیه و آذربایجان غربی طی شماره 1570 توسط بیتا اختیاری و در روز ساعت ۱۷:۴۵:۰۹
© Copyright 2020 http://urmiianews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1567
۸ / ۴ / ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۰

جشنواره زیر سایه خورشید،؛

دوازدهمین دوره جشنواره زیر سایه خورشید در آذربایجان‌غربی برگزار می شود

دبیر جشنواره زیر سایه خورشید در آذربایجان‌غربی گفت: دوازدهمین دوره جشنواره مردمی زیر سایه خورشید امسال نیز همانند سالهای گذشته در استان برگزار می شود ؛

 

دبیر جشنواره زیر سایه خورشید در آذربایجان‌غربی گفت: دوازدهمین دوره جشنواره مردمی زیر سایه خورشید امسال نیز همانند سالهای گذشته در استان برگزار می شود

ادریس آقالو در گفت‌وگو با ایلنا اظهار داشت: دوازدهمین دوره جشنواره مردمی زیر سایه خورشید امسال در حالی برگزار می‌شود که نه تنها ایرانیان بلکه تمام مردم جهان با مشکل شیوع گسترده ویروس کرونا درگیر هستند بنابراین جشنواره امسال با محدودیت‌های ویژه و رعایت کامل پروتکل‌‎های بهداشتی برگزار می‌شوند.

وی ادامه داد: امسال تمام برنامه‌های تجمعی، گردهمائی‌ها و نشست‌ها لغو و بخشی از هزینه برنامه های یادشده صرف امور خیریه از قبیل آزادسازی زندانی، تامین جهیزیه و خدمت در مناطق محروم استان خواهد شد.

دبیر جشنواره زیر سایه خورشید در آذربایجان‌غربی تصریح کرد: همچنین با توجه به شعار “سال جهش تولید” و برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، پرچم بارگاه منور امام رضا (ع) به مراکز استقرار و فعالیت صنایع سنگین و سبک و فروشگاه‌های تولیدی و توزیعی می‌رود.

آقالو اضافه کرد: حضور در مناطق محروم، دیدار با خانواده شهدا به ویژه شهدای سلامت استان و همچنین تقدیر از کادر درمانی درگیر با بیماری کرونا، پاکبانان، سبزبانان و دیگر قهرمانان این دوران از دیگر برنامه‎ این کاروان‌ها هستند.

وی با اشاره به اینکه اجرای پروتکل‌های بهداشتی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹ را از مهمترین اولویت‌ها و دغدغه ستاد برگزاری دوازدهمین دوره زیر سایه خورشید است عنوان کرد : امسال علاوه بر شهر ارومیه کاروان فقط در چهار شهر استان از جمله چالدران، شوط،‌چایپاره و تکاب حضور خواهند یافت که در آن شهرستان‌ها نیز برنامه تجمعی برگزار نخواهد شد.

ثبت شده در سایت ارومیه نیوز | اخبار ارومیه و آذربایجان غربی طی شماره 1567 توسط بیتا اختیاری و در روز ساعت ۱۷:۴۰:۲۲
© Copyright 2020 http://urmiianews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1564
۸ / ۴ / ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۶

سفر معاون وزیر بهداشت به ارومیه در پی بحرانی شدن وضعبت ارومیه:؛

وضعیت قرمز آذربایجان‌غربی حریرچی را به ارومیه کشاند

وضعیت بحرانی آذربایجان‌غربی در پی شیوع ویروس کرونا حریرچی، معاون وزیر بهداشت را به ارومیه کشاند.؛

به گزارش ارومیه نیوز چهل و هفتمین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در آذربایجان غربی امروز یکشنبه، ۸ تیرماه در حالی در حال برگزاری است که وضعیت وخیم و بحرانی استان نسبت به شیوع بیماری حریرچی، معاون وزیر بهداشت را راهی ارومیه کرده است.

در این جلسه رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس با اعضای ستاد ملی مدیریت کرونا با استانداران و ستادهای استانی گفت‌و‌گو می‌کند.

آذربایجان‌غربی در هفته‌های گذشته در پی اوج گیری تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در صدر استان‌های قرمز کشور قرار دارد و روزهای بحرانی را سپری می‌کند.

آذربایجان غربی به گفته مسئولان بهداشت استان روزانه بیش از ۸۰۰ مورد بستری سندروم حاد تنفسی را در تعداد آمارهای خود ثبت می کند و تعداد فوتی های ناشی از کرونا نیز تاکنون ۴۰۰ نفر را پشت سر گذرانده است.

وضعیت قرمز استان نشان می‌دهد خروجی جلسات ستاد استانی مقابله با کرونا آنچنان که باید و شاید تاثیر جدی و عملی برای کنترل این بیماری نداشته و شاید این‌بار با حضور معاون وزیر بهداشت در این جلسه شاهد مصوبات عملی تر و راهبردی‌تر برای بهبود وضعیت استان باشیم.

به گزارش ایلنا حریرچی، معاون وزیر بهداشت در سفر خود برای بررسی وضعیت شیوع ویروس کرونا در آذربایجان‌غربی عصر امروز راهی بوکان می‌شود.

ثبت شده در سایت ارومیه نیوز | اخبار ارومیه و آذربایجان غربی طی شماره 1564 توسط بیتا اختیاری و در روز ساعت ۱۷:۳۶:۴۵
© Copyright 2020 http://urmiianews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1561
۸ / ۴ / ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:؛

امسال بیش از ۱۱ هزار تن آلبالو از باغ های آذربایجان غربی برداشت می شود

مدیر باغبانی سازمان جهاد كشاورزي آذربايجان غربي از افزایش 10 درصدی تولید آلبالو در استان خبر داد و گفت : امسال طبق براوردهای انجام شده ، بیش از 11 هزار و 580 تن آلبالو از باغ هاي استان برداشت می شود.؛

به گزارش ارومیه نیوز، عزیز امانی با بیان ابن خبرافزود: عملکرد در هکتار این محصول ۱۲ هزار و ۱۰۰کیلوگرم در هکتار برآورد می شود و درختان البالو اغلب به صورت حاشیه کاری و به صورت باغات پراکنده در سطح استان قرار گرفته اند

امانی با بیان اینکه ارقام مجاری و محلی تنها رقم های آلبالوی موجود در استان به شمار می رود، اضافه کرد: یکهزار و ۱۶۰ هکتار از باغات استان زیر کشت البالو قرار دارد که ۲ هزار و ۳۰ هکتار از این سطح به صورت غیر بارور و ۹۵۷ هکتار به صورت بارور است.
وی عمده شهرستانهای تولید این محصول را خوی ، ارومیه ، اشنویه و بوکان عنوان کرد و گفت : بیش از۵۰ درصد آلبالوی تولیدی در استان در صنایع تبدیلی مصرف می شود و علاوه بر استفاده در صنایع تبدیلی در منازل توسط بانوان به صورت خشک شده، دمنوش، لواشک، فریز شده در یخچال و در مصارفی چون تهیه مربا و شربت کاربرد دارد.
امانی اضافه کرد: باتوجه به کیفیت بالای آلبالوی منطقه، این محصول علاوه بر مصرف آن در داخل استان، به شهرستان ها و استان ها و کشورهای همجوار نیز صادر و در مصارف خانگی و صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ثبت شده در سایت ارومیه نیوز | اخبار ارومیه و آذربایجان غربی طی شماره 1561 توسط بیتا اختیاری و در روز ساعت ۱۷:۳۱:۱۲
© Copyright 2020 http://urmiianews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر